Zatrudnienie pracownika z Ukrainy — od czego zacząć?

Obywatel Ukrainy może zostać zatrudniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie np. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Kiedy na rynku pracy brakuje odpowiednich kandydatów, a deficyt specjalistów uderza w Twoją firmę, dobrym rozwiązaniem mogą być pracownicy z Ukrainy. Zwłaszcza że to właśnie teraz jest najlepszy moment, by ich wesprzeć i zatrudnić w swoim przedsiębiorstwie. Dowiedz się, jakich pracowników możesz pozyskać z Ukrainy i jak to zrobić możliwie najsprawniej.

Wielu Ukraińców próbuje ułożyć sobie życie w innych krajach, a Polska jest na tyle blisko, że to tutaj najczęściej szukają pracy i zakwaterowania. W tym artykule wyjaśniamy, jakie wyzwania czekają na pracodawcę, który chce zatrudnić obywateli Ukrainy. Pokażemy, na jakich warunkach można to zrobić i jakie formalności trzeba załatwić, aby ich praca w Polsce była legalna.

Dowiesz się:

  1. Dlaczego warto zatrudnić fizycznych pracowników z Ukrainy?
  2. Co wyróżnia wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy?
  3. Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?
  4. Jakie formalności powinien załatwić pracodawca?
  5. Jak przygotować swój zespół na pracowników z Ukrainy?

Dlaczego warto zatrudniać fizycznych pracowników z Ukrainy?

Co sprawia, że Ukraińcy są atrakcyjni dla polskich pracodawców? Zdecydowana większość ma już doświadczenie w pracy fizycznej dla przedsiębiorstw działających na styku Polski i Ukrainy. Często rozumieją polski język i są przygotowani na wyzwania, które czekają ich w pracy w sklepie, magazynie lub zakładzie produkcyjnym. Najczęściej szukają pracy w budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych, przy produkcji i w rolnictwie. Co doceniają w nich polscy pracodawcy najbardziej? Często wskazują na to, że oczekiwania pracowników z Ukrainy odnośnie wynagrodzenia nie są wygórowane.

Zgłoszenie pracownika powinno zawierać m.in. informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy.

Co wyróżnia wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy?

Wykwalifikowani Ukraińcy to najczęściej absolwenci polskich lub ukraińskich uniwersytetów. Czasem są to młode osoby jeszcze bez doświadczenia zawodowego, ale z silną motywacją i znajomością dwóch, a nawet trzech języków: angielskiego, polskiego i rosyjskiego. Nierzadko są to również specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy od razu mogą rozpocząć pracę na stanowisku seniorów, najczęściej w branży IT i HR. Zatrudnienie Ukraińca lub Ukrainki na szczeblu menadżerskim niesie szczególną korzyść dla polskiej firmy — taka osoba może ułatwić komunikację podczas wdrażania kolejnych pracowników z Ukrainy niższego szczebla.

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Chęć udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy to jedno, a znalezienie pracownika, który sprawdzi się w Twojej firmie — drugie. W gruncie rzeczy nie chodzi przecież o to, aby zatrudnić kogokolwiek, tylko możliwie najlepszych pracowników dla swojej firmy. Jak zatem dotrzeć do właściwych kandydatów z Ukrainy? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Przepisy regulujące zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Zainteresowanie zatrudnieniem pracowników z Ukrainy jest tak duże, że powstały specjalne, złagodzone przepisy, które regulują to, w jaki sposób pracodawcy mogą ich zatrudnić. Jednak, pomimo tego, że procedury te są uproszczone, wciąż wymagają dużego zaangażowania ze strony pracodawców. W czasie, kiedy właściciele firm mają na głowie szereg innych problemów np. niestabilny popyt na rynku czy wzrost kosztów energii, trudno jest im znaleźć czas, by się tym zająć.

Pozyskaj pracowników w 3 tygodnie

Dostarczymy pracowników dla Twojej firmy, nawet jeśli masz wysokie wymagania i w krótkim czasie potrzebujesz setki osób.

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Proces rekrutacji pracowników z Ukrainy jest dłuższy, niż szukanie polskich kandydatów, a do tego wiąże się z pokonaniem barier językowych i barier związanych ze spotkaniami rekrutacyjnymi prowadzonymi online. Dlatego nie mając sieci kontaktów na Ukrainie oraz rekruterów z doświadczeniem w pozyskiwaniu kandydatów z rynku ukraińskiego, polskim pracodawcom trudno jest znaleźć właściwe osoby. I to nie zależnie od tego, czy poszukują osób z niszowymi kompetencjami, czy pracowników fizycznych.

Zakwaterowanie

Może się okazać również, że w przypadku pracowników z Ukrainy konieczne będzie zorganizowanie transportu do Polski i znalezienia dla nich zakwaterowania. Taka operacja nierzadko trwa kilka miesięcy i wymaga zaangażowania kilku członków zespołu.

Ukraińcy mogą przebywać w Polsce na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Legalizacja pobytu i zatrudnienia

Każdy obywatel Ukrainy, który chce legalnie pracować w Polsce powinien złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym polskim urzędzie gminy. Jeśli ta formalność zostanie dopełniona, to jako pracodawca masz podstawy do tego, aby móc zatrudnić legalnie kandydata z Ukrainy. Żeby to zrobić, trzeba poinformować urząd pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy wypełniając specjalny i dość szczegółowy formularz w ciągu 14. dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy.

Przygotowanie zespołu na pracowników z Ukrainy

Z Ukrainą łączy nas wspólna historia i słowiański rodowód, podobieństwa kulturowe i z pewnością wartości. Ale chociaż obywatele Ukrainy szybko aklimatyzują się w naszym kraju, to jednak relacje zawodowe wymagają znajomości języka. Zatrudnienie Ukraińców, którzy nie mówią po polsku, ale mówią po angielsku, podczas gdy Twój zespół mówi wyłącznie w rodzimym języku, może stanowić problem. Jak go rozwiązać? Odpowiedzią na to wyzwanie i wszystkie inne, które wiążą się z zatrudnianiem kandydatów z Ukrainy, jest outsourcing pracowniczy, o którym więcej przeczytasz w kolejnym akapicie.

Najlepszy sposób na sprawne zatrudnienie obywateli Ukrainy

Jeśli chcesz, aby obywatele Ukrainy, pracowali na rozwój Twojej firmy, ale nie masz czasu ani na rekrutację, ani na formalności związane z zakwaterowaniem i zatrudnianiem cudzoziemców, to z pomocą przychodzi usługa outsourcingu pracowniczego. Dzięki niej możesz mieć pracowników z Ukrainy w swojej firmie już nawet w ciągu 3 tygodni. Jak to możliwe?

Założeniem, które stoi za outsourcingiem pracowniczym jest to, aby te działania, które są najważniejsze dla przewagi konkurencyjnej firmy wykonywać przy pomocy własnego zespołu, a z kolei te, które są mniej istotne, zlecać do wykonania outsourcingowanym pracownikom. W tym modelu to firma outsourcingowa odpowiada za zatrudnienie i efekty pracy takich osób, chociaż pracują one fizycznie w i dla Twojej organizacji. Takie podejście sprawia, że możesz więcej czasu poświęcić na rozwój tych usług i produktów, które mają rzeczywisty wpływ na konkurencyjność Twojej firmy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie działa outsourcing pracowniczy, przeczytaj ten artykuł: Outsourcing pracowniczy — co to jest i na czym polega?

Jak outosurcing pracowniczy pomaga pokonać wyzwania związane z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z outsourcingu pracowników z Ukrainy w Worklife, to jako firma oustourcingowa będziemy odpowiedzialni za rekrutację możliwie najlepszych pracowników. Wystarczy, że określisz swoje wymagania i jakich rezultatów oczekujesz, a my znajdziemy właściwe osoby. Zajmiemy się również wszystkimi formalnościami — od organizacji transportu i dopilnowania tego, aby pobyt pracowników był legalny, aż po ich zatrudnienie zgodnie z polskim prawem oraz znalezienie zakwaterowania. Będziesz mieć mniej obowiązków do wypełnienia, ponieważ to w naszym obowiązku będzie m.in. przeprowadzenie szkoleń BHP i zarządzanie pracownikami. Cała usługa jest rozliczana przy pomocy jednej faktury w miesiącu na podstawie rezultatów pracy. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, ponieważ już w ciągu 3 tygodni możemy sprawić, że pierwsza grupa pracowników z Ukrainy rozpocznie pracę dla Twojej firmy.

Podsumowanie

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy to dobry pomysł na wsparcie tego kraju. Po drodze można napotkać jednak kilka problemów, które pojawiają się zawsze, gdy firma zatrudnia cudzoziemców po raz pierwszy. Dlatego z punktu widzenia właścicieli firm, najprostszym sposobem na to, aby mieć w firmie pracowników z Ukrainy, jest skorzystanie z outsourcingu pracowniczego. Ta usługa daje nie tylko szybki dostęp do specjalistów, których na naszym rynku pracy brakuje, ale także pozwala koncentrować się tylko na tych działaniach, które zwiększają przewagę konkurencyjną.

W Worklife od lat pomagamy firmom w pozyskiwaniu pracowników z Ukrainy w ramach outsourcingu pracowniczego. Mamy procesy, które pozwalają nam ocenić kompetencje kandydatów i dobrać specjalistów pod wymagania na konkretnym stanowisku. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz skorzystać z outsourcingu pracowników z Ukrainy.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Poznaj największe zalety outsourcingu pracowniczego

Źródła:

  1. Ukraińcy na polskim rynku pracy, Raport Europejskiej Sieci Migracyjnej.