Poznaj największe zalety outsourcingu pracowniczego

Nie bez przyczyny outsourcing to usługa, z której korzystają największe firmy na rynku, a fraza “outsourcing pracowniczy — zalety” jest coraz częściej wyszukiwana w Google. Poznaj najważniejsze zalety outsourcingu pracowniczego i sprawdź, czy warto zastosować ten model w Twoim biznesie.

Jak na tyle szybko zatrudnić i przeszkolić nowych pracowników, by sprostać potrzebom rynku?

To problem nie tylko skalujących się biznesów. Mają go także organizacje, w których realizowanie dużej liczby mało ważnych zadań obniża efektywność. W końcu — nie ma na świecie firmy, która byłaby wyspecjalizowana w każdej możliwej dziedzinie, a wykonywanie zbyt wielu działań, które nie mają wpływu na konkurencyjność firmy może mieć fatalne skutki.

Na czym polega outsourcing pracowniczy?

Chcąc rozwiązać ten problem, właściciele firm zaczęli korzystać z tzw. outsourcingu pracowniczego. To model, w którym przedsiębiorca może “wynająć” pracowników od firmy outsourcingowej do wykonania określonych zadań w jego organizacji. Outsourcing pracowniczy — zalety tej usługi sprawiają, że skalowanie biznesu przebiega szybciej i sprawniej.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie korzyści daje outsourcing pracowniczy?
  • dlaczego firmy go stosują?
  • jakich pracowników możesz mieć poprzez outsourcing pracowniczy?

Przykład outsourcingu pracowniczego: Firma zajmująca się produkcją z tworzyw sztucznych powierza pracownikom dostarczonym przez firmę outsourcingową zadanie projektowania form. Dzięki temu firma może skoncentrować się na powiększaniu liczby dostępnych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, ponieważ bezpośrednio wpływa to na konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Outsourcing pracowniczy — zalety

Koncentracja na najważniejszych celach

Jedną z największych zalet outsourcingu pracowniczego jest to, że daje możliwość skoncentrowania się na najważniejszych celach firmy i zwiększania swojej konkurencyjności na rynku. Jak to działa? Kiedy wprowadzisz w firmie outsourcing pracowniczy, Twoje zespoły będą mogły przestać tracić czas na zadania, które mają niewielki wpływ na przewagę konkurencyjną całej organizacji. Mniej istotnymi zadaniami zajmą się dostarczeni przez firmę outsourcingową pracownicy. Wewnętrzne zasoby zostaną odciążone i dzięki temu Twój zespół może więcej czasu poświęcić na dążenie do osiągnięcia ważniejszych celów niż rozwiązywanie problemów operacyjnych.

Dostęp do pracowników z udokumentowanym doświadczeniem

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wykwalifikowanych, czy fizycznych pracowników to poprzez outsourcing pracowniczy możesz bardzo szybko (nawet w ciągu 3 tygodni) mieć na swoim pokładzie potrzebne osoby. Biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce czas rekrutacji wykwalifikowanego pracownika trwa do 3 miesięcy, a do tego trzeba doliczyć czas wdrożenia i szkoleń, outsourcing pracowniczy to nie tylko dostęp do doświadczonego personelu, ale także duża oszczędność czasu.

Outsourcing pracowniczy - zalety, które dzięki tej usłudze może osiagnąć przedsiębiorca to m.in. wzrost efektywności i zmniejszenie kosztów.

Mniejsze koszty

Zatrudnienie zespołu kilku pracowników np. magazynowych we własnym zakresie kosztuje znacznie więcej, niż skorzystanie z outsourcingu pracowniczego. Kiedy samemu zatrudniasz pracowników, oprócz wynagrodzeń płacisz także za szkolenia i czas managerów, którzy zajmują się zarządzaniem nowymi pracownikami. Z kolei decydując się na outsourcing pracowniczy, zarówno zarządzaniem, jak i wszystkimi sprawami administracyjnymi i szkoleniami zajmie się firma outsourcingowa. Dzięki zmniejszeniu kosztów możesz dofinansować strategiczne usprawnienia dla swojego przedsiębiorstwa.

Mniejsze ryzyko ekonomiczne

Kolejną zaletą outsourcingu pracowniczego jest to, że jako właściciel firmy będziesz wcześniej wiedzieć, ile dokładnie zapłacisz za wykonanie określonych zadań. Możliwość przewidywania i planowania wydatków z większą dokładnością pozwala zmniejszyć ryzyko biznesowe, które mogłyby się pojawić w przypadku nieudanej rekrutacji pracowników np. koszty obsługi administracyjnej, koszty rekrutacji, badań lekarskich, szkoleń i czasu pracowników, którzy uczą i wdrażają nowych pracowników. Dlatego dzięki outsourcingowi pracowniczemu zmniejszasz ryzyko ekonomiczne całego przedsięwzięcia.

Przeczytaj też: Co powinna zawierać umowa outsourcingu pracowniczego?

Mniej obowiązków do wypełnienia

Niewątpliwą zaletą outsourcingu pracowniczego jest także to, że to firma outsourcingowa będzie odpowiedzialna za rekrutację, szkolenie i zarządzanie pracą nowych pracowników. Twoje zadanie ograniczy się jedynie do określenia efektów, jakich oczekujesz i opłacenia jednej faktury w miesiącu. Biorąc pod uwagę, jak bardzo rozbudowane są formalności związane z zatrudnianiem nowych osób i zarządzaniem nimi, outsourcing pracowniczy może ulepszyć organizację pracy w firmie i sprawić, że Twoje codzienne obowiązki będą łatwiejsze do wypełnienia.

Outsourcing pracowników daje korzyści także pracownikowi, który ma dzięki temu szanse na znalezienie pracy i warunki do zdobywania nowych umiejętności.

Elastyczność

Nie masz żadnych stałych zobowiązań wobec pracowników, płacisz tylko za wykonane zadania. Dzięki temu Twoja firma może łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków na rynku. Z outsourcingu pracowników możesz skorzystać zawsze, gdy potrzebujesz, aby dodatkowe osoby odciążyły Twój zespół z wykonywania nieistotnych strategicznie zadań. To ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy popyt jest niestabilny, a zatrudnienie pracowników na stałe wiąże się z coraz większymi kosztami.

Poprawa wydajności firmy

Kolejną zaletą outsourcingu pracowniczego jest zwiększenie wydajności. Zawsze, kiedy firma ma możliwość skoncentrowania się na najważniejszych celach, ogólna efektywność wykonywanych zadań w organizacji wzrasta. Niejednokrotnie się zdarza, że zewnętrzni pracownicy, którzy mają w danej dziedzinie doświadczenie, wykonują powierzone im zadania znacznie szybciej, niż osoby z Twojego zespołu.

Podsumowanie — Outsourcing pracowniczy — zalety

Outsourcing pracowniczy daje firmom możliwość nie tylko większego skoncentrowania się na strategicznych celach, ale także ogranicza ryzyka związane z niestabilnym popytem. Dzisiaj jest to jedno z tych strategicznych narzędzi, którego używaj przedsiębiorcy, aby budować silny i odporny na zawirowania rynkowe biznes. I chociaż nie są to wszystkie zalety korzystania z outsourcingu pracowników, powinny być dobrym punktem wyjścia do tego, żeby rozważyć wprowadzenie tego modelu we własnej firmie. Przy tym wszystkim nie można tylko zapominać o jednym: żeby outsourcing pracowniczy stał się strategicznym atutem Twojej organizacji nie bez znaczenia jest znalezienie godnego zaufania partnera biznesowego — firmy outsourcingowej, która podczas wykonywania usługi kompleksowo zadba o Twoje interesy.

Chcesz zacząć stosować outsourcing pracowniczy w swojej firmie? Zamów bezpłatną konsultację — najpierw sprawdzimy potrzeby Twojej firmy, a następnie znajdziemy pracowników, którzy najlepiej poradzą sobie z wykonywaniem określonych zadań w Twojej organizacji.

Zobacz też: