Wady i zalety zatrudniania cudzoziemców
- Tekst średni
- 7 min.
- 07.12.2022
- Zatrudnianie
Liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce właśnie przekroczyła okrągły milion. Chociaż prasa rozpisuje się nad trzęsieniem ziemi w statystykach, to jednak niektórzy pracodawcy wciąż mają wątpliwości, czy zatrudniać obcokrajowców w swojej firmie. W takiej sytuacji dobrze jest zrobić rachunek zysków i strat. Sprawdź, jakie są najważniejsze wady i zalety zatrudniania cudzoziemców.
Nigdy wcześniej znalezienie odpowiednich kandydatów na polskim rynku pracy nie było tak trudne. Bez względu na to, czy pracodawcy szukają specjalistów, czy fizycznych pracowników, odzew coraz częściej bywa znikomy.
Jednym z rozwiązań tego problemu jest rozszerzenie rekrutacji poza Polskę.
Tylko czy to jest na pewno możliwie najlepsze rozwiązanie? Co muszą wziąć pod uwagę firmy, które decydują się szukać kandydatów za granicą? Poniżej znajdziesz listę zalet i wad zatrudniania cudzoziemców.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jakie są zalety zatrudniania cudzoziemców?
- Jakie są wady zatrudniania cudzoziemców?
- W jakich branżach najczęściej pracują cudzoziemcy?
- Jak pozyskać pracownika z zagranicy?
- Podsumowanie
Jakie są zalety zatrudniania cudzoziemców?
Najczęściej zatrudnianie cudzoziemców jest postrzegane jako rozwiązanie, na którym zyskuje zarówno pracodawca, jak i obcokrajowiec. Pracodawca, ponieważ może szybciej mieć potrzebnego pracownika, a obcokrajowiec, ponieważ w innym kraju może zarobić nawet kilka razy więcej, niż w swoim rodzimym. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?
Dostęp do kandydatów, których potrzebuje Twoja firma
Od absolwentów najlepszych uniwersytetów po najbardziej doświadczonych kandydatów w pracy fizycznej. Kiedy rozszerzysz obszar poszukiwań kandydatów poza granice Polski, zwiększysz szanse na to, że znajdziesz pracowników z dokładnie takimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym, jakich Twoja firma potrzebuje.
Stosunkowo szybkie pozyskanie pracownika
Kiedy konkurencyjne firmy nadal będą szukać pracowników na rynku krajowym, Ty w tym czasie możesz już mieć w swoim zespole odpowiednie osoby zza granicy, których praca może już generować zyski.
Większa wydajność
Poprzez zatrudnienie cudzoziemca zwiększasz prawdopodobieństwo tego, że nowa osoba w Twoim zespole będzie miała umiejętności zawodowe dobrze dopasowane do swojego stanowiska. A to z kolei przekłada się na większą motywację i wydajność w pracy. Nierzadko jest tak, że jedna kompetentna osoba może wykonać pracę będącą ekwiwalentem efektów pracy nawet trzech niedoświadczonych pracowników.
Sprawne rozwiązywanie problemów
Zatrudnianie cudzoziemców sprawia, że w jednej firmie pracują osoby z różnymi doświadczeniami w tym samym obszarze. Dzięki temu pracownicy mogą stosować różne podejścia do rozwiązywania problemów, a w efekcie szybciej i lepiej się z nimi mierzyć.
Jakie są wady zatrudniania cudzoziemców?
Proces otwarcia się na zagranicznych kandydatów i zatrudnienia cudzoziemców ma również drugą stronę medalu. Sprawdź wady zatrudniania pracowników zza granicy.
Wyzwania rekrutacyjne
Kiedy chcesz zatrudnić cudzoziemców musisz podjąć decyzję o tym, w jakim kraju ich znajdziesz. Wymagania finansowe i standardy pracy poszczególnych cudzoziemców będą się od siebie różniły. W dodatku bez odpowiedniego doświadczenia trudno jest podjąć taką decyzję — takie “teoretyczne” porównywania mogą być zbyt powierzchowne. Tak naprawdę, dopiero na etapie rekrutacji możesz przekonać się, czym charakteryzuje się konkretny zagraniczny rynek pracy i jakie są szanse na dotarcie do właściwych osób.
Problemy z zarządzaniem zagranicznymi pracownikami
Wdrażanie i nadzorowanie wielu różnych pracowników zagranicznych, czasem pochodzących z niejednego a różnych krajów, może być sporym wyzwaniem. Zawsze mogą się pojawić różnice kulturowe, organizacyjne, które będą generować konflikty i zmniejszać korzyści z całego przedsięwzięcia.
Problemy z komunikacją
Posiadanie w swojej firmie cudzoziemców może oznaczać problemy z komunikacją. Trudności w porozumiewaniu się w innym, niż ojczysty język, może powodować nieporozumienia, a nawet opóźnienia w realizacji zadań.
Zawiłości prawne
Przepisy prawne o zatrudnianiu cudzoziemców nieustannie ewoluują, a procedury administracyjne związane z tą kwestią, wcale nie są proste do załatwienia. Możliwe, że konieczne będzie wsparcie prawników wyspecjalizowanych w tym zagadnieniu, co podnosi koszty przedsięwzięcia.
Jakie branże najchętniej zatrudniają cudzoziemców?
Gdzie pracują cudzoziemcy w Polsce? Czym się zajmują najczęściej? Raport “Portret Imigranta w Polsce 2022” pokazuje, że niezależnie od tego, czy obcokrajowcy są zatrudnieni na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, czy na podstawie zezwolenia na pracę, najczęściej zajmują stanowiska w trzech sektorach gospodarki:
- budownictwo
- przetwórstwo przemysłowe
- transport i gospodarka magazynowa.
Zdecydowanie najwyższy odsetek cudzoziemców to pracownicy fizyczni, którzy zajmują się pracami budowlanymi lub wykonują prace w zakładach produkcyjnych. Niemniej jednak ogólny zakres podejmowanych prac przez cudzoziemców jest bardzo szeroki — od dostaw jedzenia i przewóz osób, poprzez pracę specjalistów ds. obsługi klienta, pracę w branży IT, aż po wykwalifikowanych specjalistów pracujących na kontraktach menedżerskich.
Z jakich krajów przyjeżdżają pracownicy do Polski?
W II połowie 2021 roku i w I połowie 2022 roku najwięcej zezwoleń na pracę cudzoziemca zostało wydanych pracownikom z Ukrainy i Indii. Ci pierwsi z reguły podejmują pracę na budowach, a drudzy — w firmach zajmujących się elektroniką. Z jakich krajów jeszcze przyjeżdżają pracownicy do Polski? Sporo osób przyjeżdża do nas także z Białorusi i Azerbejdżanu oraz innych krajów, które łączy dawna przynależność do ZSRR. Coraz częściej także docierają do Polski osoby pochodzenia afrykańskiego, które znajdują zatrudnienie w logistyce i przemyśle. Ostatnią dużą grupą cudzoziemców są pracownicy z Europy Zachodniej zajmujące wysokopłatne i specjalistyczne stanowiska.
Jak pozyskać pracownika zza granicy?
Czy można pozyskać pracowników zza granicy, a jednocześnie uniknąć ryzyk związanych z zatrudnianiem cudzoziemców?
Tak — jeśli skorzystasz z outsourcingu pracowniczego. To usługa, w której możesz mieć w swojej firmie potrzebnych pracowników zza granicy, a jednocześnie nie brać odpowiedzialności za kwestie związane z ich zatrudnianiem. Pozbędziesz się także problemów, które mogłyby się pojawić podczas rekrutacji i nadzorowania pracy cudzoziemców. W outsourcingu pracowniczym za wszystko, co związane z zatrudnianiem pracowników odpowiedzialna jest firma outsourcingowa. Co więcej, możesz wtedy zacząć koncentrować się na osiągnięciu kluczowych celów strategicznych i rozwijać te obszary, które prowadzą do zwiększenia przewagi konkurencyjnej Twojego biznesu. Dlatego już na początku współpracy najważniejsza będzie świadomość celów i ustalanie wspólnych oczekiwań z dostawcą usług outsourcingowych.
Chcesz przyjrzeć się bliżej usłudze outsourcingu pracowniczego? Zamów bezpłatną konsultację. Omówimy potrzeby Twojej firmy i sprawdzimy, czy outsourcing pracowniczy to najlepsze rozwiązanie.
Podsumowanie
Zatrudnianie cudzoziemców wiąże się z wieloma regulacjami — procedury prawne nie zawsze są uproszczone, a formalności do załatwienia jest sporo. Dlatego niektóre polskie firmy wahają się i nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji. Inne z kolei — najczęściej z branży budowlanej, przemysłowej i transportowej nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez cudzoziemców. Tymczasem każdy właściciel firmy powinien mieć na uwadze, że niebawem mogą nie mieć innego wyboru i pozyskanie do pracy cudzoziemców stanie się koniecznością — w przeciwnym wypadku ich przedsiębiorstwa będzie czekała stagnacja. Zainteresowanie się usługą, jaką jest outsourcing pracowniczy może być pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu.
Źródła:
- Zob. https://rynekpracy.org/wiadomosci/cudzoziemcy-pracujacy-w-polsce-trzesienie-ziemi-w-statystykach/, dostęp: 23 listopada 2022 r.
- Por. https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/Portret-imigranta-w-Polsce.pdf, dostęp: 23 listopada 2022 r.