Jak pozyskaliśmy 160 pracowników z Ukrainy w 3 tygodnie, w dobie pandemii i początkach wojny?

Niemożliwe stało się... rzeczywistością

Już po 3 tygodniach firma Superior Industries miała u siebie 160 pracowników produkcyjnych

5,8 miliona złotych oszczędności

Wybierając outsourcing pracowników, z naszych obliczeń wynika, że Klient zaoszczędził na rekrutacji
5 793 464,35 zł

Mężczyźni do pracy

Wszyscy zatrudnieni pracownicy byli mężczyznami i mieli odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie

Odkrywamy, jak Worklife pozyskało 160 pracowników w 3 tygodnie dla światowego producenta felg aluminiowych — Superior Industries, a łącznie 280 pracowników w okresie całej współpracy. A to wszystko pomimo złej koniunktury gospodarczej, szczytu pandemii i początku wojny na Ukrainie.

Superior Industries to jeden z największych producentów felg aluminiowych na świecie. Dostarcza felgi m.in. dla Audi, BMW, Mercedesa, Volkswagena, Jaguara i Toyoty.

Problem

Zimą 2022 r. firma Superior Industries podpisała nowy, rekordowy kontrakt na swoje produkty. Klient nie miał wystarczającej liczby pracowników, termin realizacji był krótki, a na świecie właśnie urzeczywistniał się najczarniejszy scenariusz.

Okres kontraktu przypadał na szczytowy punkt pandemii i czas rozpoczęcia się konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Superior Industries musiało w mniej niż 1 miesiąc pozyskać około 200 pracowników — mężczyzn do odlewni felg, żeby móc zrealizować zamówienie.

Skokowy wzrost zatrudnienia w takiej sytuacji wydawał się niemożliwy. Nie można było także przewidzieć, jak wojna wpłynie na rynek pracowników i branżę produkcyjną.

Widzisz podobny problem w swojej firmie?

pozyskanie 160 mężczyzn do odlewni felg aluminiowych

rekrutacja wykwalifikowanych pracowników w 3 tygodnie

specyfika pracy w ciężkich warunkach (odlewnia aluminium)

deficyt pracowników i zła koniunktura

Walka z czasem i brak pracowników na polskim rynku pracy, a także trend masowych powrotów Ukraińców do ojczyzny w wyniku konfliktu zbrojnego to jedne z wielu problemów.

Musieliśmy zacząć działać szybko, a do tego znaleźć sposób na to, by natychmiast namierzyć i przekonać 160 ukraińskich mężczyzn, o określonym profilu zawodowym, do pracy w Polsce.

Cały projekt rozpoczęliśmy od rozpoznania rynku i analizy sytuacji – przyjrzeliśmy się bliżej stawkom, jakie pracodawcy w Polsce oferują pracownikom z Ukrainy na stanowiskach podobnych do tych, które mieliśmy obsadzić. Przeanalizowaliśmy także bardzo dokładnie kompetencje, jakie muszą posiadać pracownicy do odlewni felg.

Okazało się, że specyfika pracy w tym przypadku będzie kolejnym wyzwaniem, ponieważ wielu z nowych pracowników miało pracować w warunkach hutniczych, które same w sobie są bardzo wymagające.
Po dokładnej analizie sytuacji wyjściowej znaleźliśmy rozwiązanie.
1.
Zwiększenie proponowanych stawek

Nasza strategia polegała m.in. na podniesieniu stawek proponowanych kandydatom. Wnioski z analizy zaprezentowaliśmy zarządzającym Superior Industries, którzy przystali na ten pomysł. Ale nie była to jedyna zmiana, jaką wprowadziliśmy do naszego procesu pozyskiwania pracowników z Ukrainy.

2.
Dodatkowe szkolenie dla rekruterów

Rekruterzy, którzy brali udział w tym projekcie przeszli specjalne szkolenie, którego celem było zminimalizowanie błędów i zwiększenie efektywności ich pracy. Wybranych rekruterów wysłaliśmy do zakładów produkcyjnych Superior Industries, aby osobiście poznali warunki pracy na stanowiskach, które mieli obsadzić. Takie podejście pozwalało precyzyjnie informować kandydatów o tym, jak zorganizowane jest miejsce pracy i ostatecznie przełożyło się na większą skuteczność rekrutacji.

3.
Rzetelne informacje o profilu kandydatów i stanowiskach

Skonstruowaliśmy profile kandydatów i zadbaliśmy o to, aby lider rekruterów, który poznał warunki pracy na poszczególnych stanowiskach w Superior Industries, przekazał informację całemu zespołowi rekruterów. W ten sposób chcieliśmy uniknąć ryzyka nieudanych rekrutacji, które w większości przypadków są spowodowane brakiem rzetelnych informacji.

4.
Sprawny proces wdrożenia

Aby zapobiec barierom językowym, każdy rekruter biorący udział w projekcie był dwujęzyczny. Firmie Superior Industries przydzieliliśmy koordynatora projektu, który nie tylko służył wsparciem i pomocą w dowolnym momencie, ale dbał o sprawny przepływ informacji oraz niwelowanie barier i nieścisłości, które potencjalnie mogły się pojawić.

Dodatkowo całą pracę podzieliliśmy na tygodniowe cykle, w których zespół rekruterów pracował nad ukończeniem konkretnych zadań. Taka organizacja ułatwiła nam zrealizowanie całego projektu — mogliśmy na bieżąco monitorować efekty i wprowadzać zmiany do procesu, jeśli było to konieczne.

01.

Już po 3 tygodniach firma Superior Industries miała u siebie 160 pracowników produkcyjnych

02.

Wszyscy nowi pracownicy byli mężczyznami i mieli odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie

03.

Finalnie firma zwiększyła zamówienie do 280 pracowników w modelu outsourcingu pracowniczego

04.

Porównując koszty działań wew. Klienta, a nasze rozwiązanie, zaoszczędził wg naszych obliczeń 5 800 000 złotych.

01.

Już po 3 tygodniach firma Superior Industries miała u siebie 160 pracowników produkcyjnych

02.

Wszyscy nowi pracownicy byli mężczyznami i mieli odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie

03.

Finalnie firma zwiększyła zamówienie do 280 pracowników w modelu outsourcingu pracowniczego

01.

Już po 5 tygodniach producent okien miał w swoim nowym zakładzie produkcyjnym 100 pracowników z Ukrainy, którzy byli gotowi do pracy.

02.

Pracownicy spełniali wysokie wymagania związane z pracą w logistyce magazynowej.

03.

Zniknął problem nieprzewidzianych nieobecności pracowników!

Wszyscy pracownicy zostali zrekrutowani w ramach outsourcingu pracowników, a zakres współpracy obejmował:

rekrutacja

zakwaterowanie pracowników

legalizacja pobytu i zatrudnienia

szkolenia BHP

organizacja badań lekarskich

wdrożenie pracowników

160
pracowników pozyskanych w modelu outsourcingu
280
łącznie zrekrutowanych pracowników
5,7mln
Wybierając outsourcing pracowników i nasze stawki, Klient wg naszych obliczeń zaoszczędził przez całą współpracę prawie 5,8 miliona złotych.
230%
skokowy wzrost zamówienia na outsourcing pracowników

Uzyskanie tak dobrego wyniku nie byłoby możliwe bez optymalizacji naszych procesów. Gdy okoliczności rynkowe nie sprzyjają, bardzo ważna jest elastyczność i dostosowywanie się do zmian. Jak się przekonaliśmy, to właśnie ta umiejętność pozwoliła nam osiągnąć tak spektakularne rezultaty w tak krótkim czasie.

Superior Industries utwierdziło się w przekonaniu, że skala nie ma dla nas znaczenia. I że działamy wydajnie bez względu na to, jak bardzo niestabilna jest sytuacja na rynku.

Nasi Klienci doceniają w nas głównie odpowiedzialność, operatywność i elastyczność w podejściu do projektów oraz wysoką skuteczność w rekrutowaniu pracowników z Ukrainy.

Nasi Klienci doceniają w nas głównie odpowiedzialność, operatywność i elastyczność w podejściu do projektów oraz wysoką skuteczność w rekrutowaniu pracowników z Ukrainy.

Pozyskaj pracowników szybko i elastycznie

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy w 24 h i dopytamy o szczegóły.

  1. Worklife to nie tylko elastyczne usługi, dzięki którym szybko pozyskasz pracowników prosto na stanowisko pracy.
  2. To także rozwiązania, które pomogą Ci sprawnie wdrażać pracowników i koordynować zadania na każdym etapie współpracy.
  3. Szybko obsadzamy duże liczby wolnych stanowisk, zadbamy o dobre warunki pracy dla Twoich pracowników, pełna odpowiedzialność za rekrutacje i płace pracownika jest po naszej stronie, szukamy jak największej oszczędności pieniędzy i czasu.
  4. Dostarczamy od 5 do 300 pracowników do 3 tygodni od podpisania umowy w modelu outsourcingu pracowników.
  5. Zaproponujemy Ci najkorzystniejsze rozwiązanie HR/rekrutacyjne dla Twojej firmy.