Pracownicy ze Wschodu — czym się wyróżniają i czy warto ich zatrudnić?

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego aż 91% polskich przedsiębiorców ma trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach. Czy najlepszym rozwiązaniem tego problemu są pracownicy ze Wschodu? Sprawdź, co wyróżnia pracowników ze wschodniej części Europy i czy warto zatrudnić ich w swojej firmie.

Co znajdziesz w artykule:

  1. Jaka jest kultura pracy osób ze Wschodu?
  2. Czy pracownicy ze Wschodu są wykształceni?
  3. Czy pracownicy ze Wschodu są zaangażowani w swoją pracę?
  4. Jaka jest znajomość języka polskiego i angielskiego wśród pracowników z Europy Wschodniej?
  5. Czy łatwo jest znaleźć pracowników ze Wschodu?
  6. Jak najszybciej można mieć w firmie pracowników ze Wschodu?
  7. Podsumowanie

Chociaż gospodarki krajów Europy Wschodniej nieustannie się rozwijają, to jednak tamtejsze zarobki wciąż należą do najniższych na Starym Kontynencie. Właśnie z tego powodu pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii i Serbii szukają pracy za granicą. Jednym z kierunków ich migracji (ale niejedynym) jest Polska.

Jednocześnie, w naszym kraju już prawie każda (sic!) firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach. Najgorszą sytuację pod tym kątem ma przemysł metalowy, IT, transport i budownictwo.

Sprawdźmy, czy polskim przedsiębiorcom opłaca się zatrudnienie pracownika ze wschodniej części Europy.

Jaka jest kultura pracy osób ze Wschodu?

Warto mieć na uwadze, że w przypadku pracowników z Europy Wschodniej przepaść kulturowa jest o wiele mniejsza, niż w przypadku pracowników np. z Azji Południowej. Tak naprawdę nie ma gigantycznych różnic pomiędzy kulturą pracy w Polsce a Ukrainie. A przynajmniej — nie są one tak głębokie, jak w przypadku innych nacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę nastawienie do zarządzania, rozwiązywania konfliktów czy podejście do pracy zespołowej, to okazuje się, że pracownicy z Ukrainy, Bułgarii czy Mołdawii stosunkowo łatwo odnajdują się w polskiej kulturze pracy i potrafią pracować według systemu opartego na wynikach. Dzięki tym wszystkim podobieństwom kulturowym współpraca z pracownikami ze Wschodu jest o wiele łatwiejsza i bardziej efektywna.

Czy pracownicy ze Wschodu są wykształceni?

Nierzadko pracownicy z Ukrainy, Rumunii, Mołdawii czy Białorusi kojarzą się z gorszymi kwalifikacjami oraz tym, że przyjeżdżając do Polski zajmują się głównie pracą sezonową lub pracą w rolnictwie. Tymczasem pracownicy ze wschodniej części Europy, to nie tylko pracownicy fizyczni. Przykładowo: według niektórych badań ukraińscy specjaliści są jednymi z najlepszych informatyków na świecie. Ukraińcy w Polsce są także zatrudniani jako zawodowi kierowcy. Jak wynika z “Portretu ukraińskiego pracownika na polskim rynku pracy” największa część Ukraińców w Polsce to osoby z wyższym wykształceniem, którzy stanowią aż 35%. Z kolei wykształcenie zawodowe posiada 32,5%, a średnie 32,2%.

Działamy również jako agencja pracy tymczasowej i pomagamy, gdy poszukujesz pracownika tymczasowego.

Czy pracownicy ze Wschodu są zaangażowani w swoją pracę?

Jeśli obawiasz się, że pracownicy ze Wschodu będą mniej zaangażowani w pracę, niż polscy obywatele, warto rzucić okiem na ostatni raport Gallupa – State of the Global Workplace 2022. Z badań wynika, że spośród wszystkich krajów w Europie, najbardziej zaangażowanymi pracownikami są Rumuni — w rankingu zajęli pierwsze miejsce. Z kolei 11. pozycję zajmują Bułgarzy, a 19. Serbowie. Dla porównania: Polacy zajęli dopiero 26. miejsce w tym zestawieniu.

Jaka jest znajomość języka polskiego i angielskiego wśród pracowników z Europy Wschodniej?

Kiedy zatrudniasz pracownika ze Wschodu, konieczną umiejętnością jest znajomość języka polskiego lub angielskiego. Zarówno na Ukrainie, jak i na Białorusi polszczyzny można się uczyć jako języka dodatkowego — polskie ośrodki kształcenia są organizowane np. jako szkoły społeczne. Dlatego nie ma większych trudności w znalezieniu pracowników ze Wschodu, którzy posługują się językiem polskim. Niemniej, nie można zakładać, że każdy Ukrainiec potrafi (lepiej lub gorzej) porozumiewać się w języku polskim. Zgodnie z “Portretem ukraińskiego pracownika na polskim rynku pracy” tylko 6% z nich swobodnie posługuje się językiem polskim.

A jak wygląda kwestia znajomości języka angielskiego? Tutaj warto zajrzeć do EF English Proficency Index. Okazuje się, że pod względem znajomości języka angielskiego w Europie, Rumunia jest na 17. miejscu, Bułgaria na 21., Serbia na 27., Ukraina na 35., a Białoruś na 39.

Czy łatwo jest znaleźć pracowników ze Wschodu?

Nie tylko polscy przedsiębiorcy poszukują pracowników ze Wschodu. Jednym z sąsiednich krajów, który zatrudnia duże wolumeny pracowników z Europy Wschodniej jest Słowacja. Pracownicy ze Wschodu chętnie wybierają także kierunki położone dalej na Zachód Europy, m.in. Niemcy, Szwajcarię, Holandię i Belgię, gdzie zarobki są o wiele wyższe. Przez to, dla polskiego przedsiębiorcy rekrutacja pracowników ze Wschodu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba liczyć się z tym, że o najlepszych kandydatów walczą również pracodawcy z innych, znacznie bogatszych państw, niż Polska.

Zobacz nasz proces rekrutacji pracowników, żeby sprawdzić jak pozyskujemy pracowników z Ukrainy.

Jak najszybciej można mieć w firmie pracowników ze Wschodu?

Brak pracowników to jeden tych z czynników, który w najlepszym przypadku hamuje rozwój biznesu, a w najgorszym przerywa ciągłość produkcji lub realizacji usług. Dlatego tak duże znaczenie w zatrudnianiu pracowników ma obecnie czas. Aby odpowiednio szybko znaleźć pracowników ze Wschodu, warto skorzystać z usługi outsourcingu pracowniczego. To rozwiązanie sprawia, że możesz mieć potrzebnych pracowników w swojej firmie nawet w ciągu 3 tygodni. Rekrutacja i zatrudnienie pracowników będzie wtedy zadaniem firmy outsourcingowej. Dzięki temu pozbędziesz się obowiązków związanych z tym, jak legalnie zatrudnić pracownika, który jest obcokrajowcem. Twoje zadanie ograniczy się jedynie do sprawdzenia efektów pracy nowych osób i zapłacenia jednej faktury w miesiącu. Sprawdź, czy outsourcing pracowniczy sprawdzi się w Twoim biznesie.

Podsumowanie

Kiedy na rodzimym rynku brakuje kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami, dobrze jest spojrzeć poza granice kraju. Pracownicy ze Wschodu mogą zapewnić ciągłość wykonywania zadań, a nawet stać się motorem wzrostu Twojej firmy. Europa Wschodnia ma do zaoferowania wielu wykwalifikowanych pracowników. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy w polskich przedsiębiorstwach brakuje odpowiednich osób na pokładzie.

Te artykuły mogą Cię zainteresować: