Pracownicy z Azji — w czym są lepsi od Ukraińców? Najważniejsze fakty

Indie, Nepal, Bangladesz, Filipiny. To z tych kierunków najszybciej przybywa obcokrajowców w Polsce. Czy pracownicy z Azji naprawdę stanowią skuteczny oręż w walce z niedoborem siły roboczej? Czy jest coś, w czym są lepsi od pracowników z Ukrainy? Sprawdź wnioski z przeprowadzonej przez nas analizy i poznaj najważniejsze fakty.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Azjaci pozostają w Polsce na dłużej
  • Właściwy człowiek na właściwym miejscu
  • W jakich zawodach można znaleźć pracownika z Azji?
  • Czy Hindusi mówią po polsku?
  • Jak pozyskać pracowników z Azji?
  • Podsumowanie

Nie jest ważne, czy produkujesz opakowania, sprzęt AGD czy działasz w e-commerce – dziś liczy się to, czy potrafisz dotrzymać tempa zmianom na rynku. Tak rozumiany rozwój da się zbudować tylko poprzez odpowiedni zespół. Setki firm z Zachodu, które dzisiaj notują wielomilionowe dochody musiało zmierzyć się z problemem niedoboru pracowników. Teraz z tym problemem mierzą się polscy przedsiębiorcy.

Chociaż większość obcokrajowców pracujących w Polsce pochodzi z Ukrainy, to jednak najszybciej rośnie zatrudnienie pracowników z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. W kolejnych latach możemy się spodziewać coraz wyższych statystyk dotyczących zatrudnienia Hindusów, Nepalczyków, Bangijczyków i Filipińczyków w polskich przedsiębiorstwach. Co różni pracowników z Azji od pracowników z Ukrainy?

Azjaci zostają w Polsce na dłużej

Jak podaje raport Warsow Enterprise Institiute Portret emigranta w Polsce jedną z najciekawszych statystyk dotyczących pracowników z Azji opublikował Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Podczas pierwszej paniki i załamania rynku pracy spowodowanego wprowadzeniem zamknięcia poszczególnych sektorów gospodarki, liczba Ukraińców zmalała w 4 miesiące o 29,82 proc. Biorąc pod uwagę analogiczny okres, warto spojrzeć, chociażby na obywateli Indii (0,04 proc. wzrostu), Filipin (0,56 proc. wzrostu), a także pozostałych (1,03 proc. wzrostu), co pokazuje to, że cudzoziemcy z odległych krajów są bardziej chętni do pozostania w Polsce, nawet bez krótkoterminowych wyjazdów. [1]

Fakt, że w przeciwieństwie do Ukraińców, Azjaci nie powracają do swoich rodzimych krajów i decydują się zostać w Polsce na dłużej, to z punktu widzenia pracodawcy bardzo dobra informacja. Hindusi, Filipińczycy, Nepalczycy i Bangijczycy, jeśli już przyjadą do Polski, to nie są sezonowymi gośćmi. Można więc śmiało założyć, że jeśli już zainwestujesz w pozyskanie takiego pracownika, to może on trwale, a nie chwilowo, przyczynić się do poprawy efektywności w Twojej firmie.

Polska dla Azjatów jest krajem docelowym, a nie przystankiem w drodze na Zachód.

Pracownicy z Azji - ich zaangażowanie sprawia, że są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Naturalnie, w rozmowach o pracownikach z Azji najwięcej uwagi poświęca się kwalifikacjom. To właśnie one mają największe znaczenie dla pracodawcy, który chce dotrzymać tempa szybkim zmianom na rynku. Większość pracodawców w Polsce, którzy mają trudności z pozyskaniem pracowników, pochodzi z branży budowlanej, produkcyjnej, transportowej, finansowej, edukacyjnej i spożywczo-gastronomicznej. Potrzebni są m.in. murarze i tynkarze, opiekunowie osób starszych, elektrycy, pracownicy hotelu, elektromechanicy i elektromonterzy, spawacze, ślusarze, kierowcy, magazynierzy, kucharze i piekarze. [2]

W jakich zawodach z powodzeniem można znaleźć pracownika z Azji?

Według wspomnianego wcześniej raportu oraz na bazie naszego dotychczasowego doświadczenia: pracownicy z Indii najczęściej wykonują zawody związane z elektroniką, sektorem IT, sektorem produkcji, rolnictwem, transportem i usługami restauracyjnymi.

Warto zauważyć, że na Zachodzie Hindusi coraz bardziej dominują rynek pracy w obszarze technologii. To zasługa tego, że już od dłuższego czasu indyjski system edukacyjny jest skoncentrowany na rozwijaniu umiejętności w zakresie nauk ścisłych i opartych na technologii. [3]

Z kolei Filipińczycy są chętnie zatrudniani przez restauracje i hotele, ze względu na miłe usposobienie i znajomość języka angielskiego. Wyróżniają się jako dobrzy kucharze, którzy stosunkowo szybko potrafią opanować sekrety różnych rodzajów kuchni — to założenie potwierdza m.in. fakt, że obecnie szefową kuchni w Białym Domu jest Filipinka [4].

Zakres prac, które w Polsce wykonują pracownicy z Indii jest bardzo szeroki.

Czy Hindusi mówią po polsku?

Jedną z pozostałości po czasach kolonialnych w Indiach jest to, że zadomowił się tam język angielski, który nieoficjalnie uznaje się za język biznesu. [5] Dlatego można się spodziewać, że osoba przyjeżdżająca do pracy w Polsce będzie umieć rozmawiać po angielsku lub w tzw. hinglish, który jest hybrydą łączącą język angielski i język hindi. A co z językiem polskim?

Gdy dwóch mieszkańców Indii spotyka się przypadkiem na ulicy, prawdopodobieństwo, że będą w stanie się porozumieć, wynosi zaledwie 36%! [6]

Zwróćmy uwagę, że Hindusi dorastają w wielojęzycznym otoczeniu — w Indiach są aż 22 oficjalnie stosowane języki urzędowe. Tak więc, chociaż trudno oczekiwać od obywateli Indii, że przyjadą do Polski ze znajomością języka polskiego, to jednak można stwierdzić, że są osobami przyzwyczajonymi do tego, by rozwijać swoje językowe umiejętności. Bardzo możliwe, że opanowanie przez nich języka polskiego będzie kwestią czasu. Na początku trzeba będzie jednak założyć, że będą się komunikować wyłącznie w języku angielskim.

Procedura legalizacji pobytu i pracy

Jak podkreśla raport “Portret emigranta w Polsce”, polskie prawo pracy jest niesymetryczne pod kątem narodowości obcokrajowców. Zatrudnienie Azjatów i związane z nimi procedury formalne są o wiele dłuższe niż w przypadku zatrudniania obywateli z krajów Unii Europejskiej czy krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Kiedy pracownik z Azji chce uzyskać pozwolenie na pobyt, musi mieć potwierdzone źródło stabilnego dochodu. Uzyskanie wizy jest trudne, a zarówno koszty ewentualnego powrotu, jak i odległość pomiędzy krajami są bardzo duże. Stąd dla obcokrajowców z Azji, legalność pobytu zatrudnienia jest największym priorytetem.

Jak pozyskać pracowników z Azji?

Skomplikowane procedury zatrudnienia obcokrajowców powodują, że dla przedsiębiorcy samodzielne pozyskanie pracownika z Azji jest trudne, czasochłonne i ryzykowne. Ryzykowne w tym sensie — że może się nie udać i wygenerować niepotrzebne koszty. Problemy zaczynają się już na etapie rekrutacji (jak, kogo i gdzie szukać?), a kończą na ograniczeniach natury prawnej i formalnej. Czy naprawdę możesz sobie pozwolić na poświęcenie zasobów na organizowanie i prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z Filipińczykami, Hindusami, Nepalczykami, Bangijczykami?

Żeby rozwiązać ten problem, w Worklife oferujemy usługę outsourcingu pracowniczego, dzięki któremu możemy pozyskać dla Twojej firmy pracowników z Azji, nadzorować wykonywaną przez nich pracę i pełnić obsługę kadrową. To dobre rozwiązanie dla tych organizacji, które chcą rozwijać swoje kluczowe przewagi konkurencyjne, a jednocześnie utrzymać ciągłość pracy.

Sprawdź: Outsourcing pracowniczy — co to jest i na czym polega?

Podsumowanie

Jeśli przedsiębiorcy nie przygotują się na zatrudnienie osób z innych krajów, mogą mieć trudności z rozwinięciem swojej firmy. Problemy z niedoborem kandydatów na polskim rynku pracy mogą nie skończyć się szybko. Dobrze jest lepiej poznać możliwości, jakie oferuje zagraniczny rynek pracy, zwłaszcza z Azji. Zwłaszcza że pod niektórymi względami pracownicy z Azji mogą być lepsi niż pracownicy z Ukrainy. Gdy chcesz pozyskać do pracy obcokrajowca, to najważniejsze jest to, by pracownik miał odpowiednie umiejętności i doświadczenie. A jak pokazuje przykład Zachodu, obsadzenie stanowisk wykwalifikowanymi i doświadczonymi kandydatami z Azji to jeden bardziej efektywnych sposobów na rozwój firmy.

Potrzebujesz pomocy w pozyskaniu doświadczonych pracowników z Indii, Nepalu, Bangladeszu lub Filipin? Zastanawiasz się, czy warto zatrudnić pracownika z Azji? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Od lat pomagamy firmom takim jak m.in. Amica i Aluplast, pozyskać pojedynczych specjalistów, jak i liczące kilkadziesiąt osób grupy pracowników zza granicy.

Przeczytaj Case Study: W jaki sposób zatrudniliśmy 90 osób w 3 tygodnie u nowego klienta?

Źródła

  1. [1] Zob. Cezary Bachański, Portret emigranta w Polsce, Warsaw Enterprise Institute, 2022.
  2. [2] Por. https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/zawody-deficytowe-na-rynku-pracy-jakich-pracownikow-brakuje/, dostęp: 9.12.2022 r.
  3. [3] Zob. https://cherylobal.com/why-indians-are-so-good-at-technology/, dostęp: 9.12.2022 r.
  4. [4] Zob. https://en.wikipedia.org/wiki/Cristeta_Comerford, dostęp: 8.12.2022 r.
  5. [5] Zob. https://pl.babbel.com/pl/magazine/jezyk-w-indiach, dostęp: 8.12.2022 r.
  6. [6] Tamże.