Outsourcing pracowniczy — co to jest i na czym polega?

Praca tymczasowa oparta jest na przepisach ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 9 lipca 2003 roku, a leasing pracowniczy na Kodeksie pracy - w przepisie art. 174 1

Może być strategicznym strzałem w dziesiątkę albo źródłem nowych problemów. Z tego przewodnika dowiesz się, co to jest outsourcing pracowniczy, z czym się wiąże oraz na co trzeba być przygotowanym wprowadzając ten model w swojej firmie.

Dowiesz się:

  1. Outsourcing pracowniczy — co to jest?
  2. Jaka jest idea outsourcingu pracowniczego?
  3. Jakie są wyzwania outsourcingu pracowniczego?
  4. Jaka jest rola outsourcingu pracowników?
  5. Czy Twoja firma jest gotowa na outsourcing pracowniczy?

Mówi się, że outsourcing pomaga przygotować firmę na kryzys, zmniejsza koszty prowadzenia biznesu i zwiększa konkurencyjność. Ile jest w tym prawdy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od początku. Czym tak właściwie jest outsourcing pracowniczy?

Outsourcing pracowniczy nie jest odkryciem ostatniego roku. To usługa, która na światowym rynku funkcjonuje co najmniej kilka dekad. Niemniej, do dzisiaj pojęcie to nie doczekało się swojej definicji w ustawodawstwie polskim, a w krajach Europy sytuacja wygląda podobnie. Być może, to dlatego tak wiele mitów narosło wokół tego pojęcia.

Outsourcing pracowniczy — co to jest?

Outsourcing to słowo utworzone z angielskich słów outside resource using, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Outsourcing pracowniczy to model, który polega na “wynajęciu” pracowników od firmy outsourcingowej do realizowania określonych zadań. Co istotne, kiedy korzystasz z outsourcingu pracowników, nie możesz zarządzać outsourcingowanymi pracownikami, pomimo tego, że fizycznie pracują oni w Twojej firmie. Całkowitą kontrolę nad nimi sprawuje firma outsourcingowa, która ich zatrudnia, a Ty jedynie możesz monitorować konkretne efekty pracy i wszelkie wątpliwości możesz kierować do dostawcy usług outsourcingowych, a nie bezpośrednio do pracowników.

Jaka jest idea outsourcingu pracowniczego?

Po co w ogóle korzystać z outsourcingu pracowniczego? U podstaw tego modelu tkwi założenie, że w każdym przedsiębiorstwie wykonuje się działania, które nie mają realnego wpływu na zwiększanie konkurencyjności. Wykonywanie tych działań może stanowić przeszkodę, przez którą przedsiębiorcy nie rozwijają obszarów, które budują ich przewagę rynkową. Właśnie ten problem rozwiązuje outsourcing pracowniczy. Kiedy skorzystasz z tej usługi, za wykonywanie określonych zadań w Twojej organizacji będzie odpowiedzialna firma outsourcingowa. A Twoje przedsiębiorstwo może więcej czasu i zasobów poświęcić na strategiczny rozwój i zwiększanie przewag konkurencyjnych.

W ten sposób outsourcing pracowniczy może poprawiać wydajność i produktywność. Istotną przewagą outsourcingu pracowników jest to, że zadania mogą być wykonane lepiej, niż przez pracowników, których zatrudniasz.

Czasem przedsiębiorcy mylą pojęcia outsourcingu pracowniczego z usługami agencji pracy tymczasowej. O różnicach pomiędzy tymi usługami przygotowaliśmy osobny wpis. Jeśli chcesz poznać te różnice, kliknij tutaj: Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej — jakie są różnice?

Outsourcing pracowniczy polaga na wydzieleniu ze struktury firmy określonych funkcji, zadań i czynności, a następnie przekazanie ich do realizacji podmiotowi zewnętrznemu na podstawie umowy o świadczenie usług.

Jakie są wyzwania outsourcingu pracowniczego?

Niektórzy pracodawcy ulegli modzie na outsourcing pracowniczy bez posiadania gruntownej wiedzy o tej usłudze. Bez odpowiedniego podejścia i znajomości założeń tej usługi, biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne, skorzystanie z outsourcingu pracowniczego może mieć ryzykowny charakter. To jednocześnie najczęstszy powód, przez który outsourcing pracowniczy generuje ryzyka biznesowe i może nie zapewnić obiecanych korzyści. Jeśli chcesz lepiej poznać wyzwania, jakie wiążą się z outsourcingiem pracowniczym przeczytaj ten artykuł: Jakie są największe ryzyka outsourcingu pracowniczego i co zrobić, żeby ich uniknąć?

Pozyskaj pracowników w 3 tygodnie

Dostarczymy pracowników dla Twojej firmy, nawet jeśli masz wysokie wymagania i w krótkim czasie potrzebujesz setki osób.

Jakie są korzyści z outsourcingu pracowniczego?

Najważniejszymi korzyściami z outsourcingu pracowniczego jest koncentracja na kluczowych kompetencjach swojej organizacji i zmniejszanie kosztów pracy. W dzisiejszym zmiennym otoczeniu biznesowym oraz postępującym deficycie specjalistów nie można bagatelizować również znaczenia szybkiego dostępu do wykwalifikowanych pracowników. Outsourcing pracowników to usługa, która jest w stanie zapewnić firmie potrzebną elastyczność i daje możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe.

Więcej o korzyściach, jakie daje outsourcing pracowniczy przeczytasz tutaj: Poznaj największe zalety outsourcingu pracowniczego.

Jaka jest rola outsourcingu pracowniczego?

Ostatnie zawirowania na rynku sprawiły, że usługi outsourcingu pracowniczego stały się jeszcze bardziej popularne. Firmy każdej wielkości na całym świecie zaczęły na nowo analizować swoje modele biznesowe i struktury organizacyjne, zaczynając postrzegać outsourcing pracowniczy, jako sposób na zmniejszenie kosztów działalności i zabezpieczenie się na ciężkie czasy i dostosowanie się do zmiennych potrzeb rynku. Dla wielu firm outsourcing pracowniczy był strategicznym strzałem w dziesiątkę i pozwolił im wygrać z konkurencją na nasyconym rynku.

Czy Twoja firma jest gotowa na outsourcing pracowników?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z outsourcingu pracowników, warto uważnie przeanalizować zalety i ryzyka tej usługi jako jednej z opcji. Pomocne będą pytania:

  • Czy outsourcing pracowniczy przyczyni się do rozwoju Twojej organizacji?
  • Jakie wymagania musi spełnić umowa outsourcingowa, aby zabezpieczyć interesy Twojej firmy z prawnego punktu widzenia?
  • Jakie wskaźniki efektywności przyjmiesz za kryteria dobrze wykonanej usługi?
  • W jaki sposób Twoja firma będzie zarządzać procesem outsourcingu?
  • Czy Twój zespół jest gotowy na outsourcing pracowników?

Po odpowiedzeniu na te pytania może się okazać, że kluczową kwestią nie jest to, czy korzystać z outsourcingu pracowników, ale to, jak zbudować w swojej firmie proces do udanego outsourcingu. Jeśli outsourcing ma przynieść oczekiwane korzyści, to powinien być dobrze zorganizowany i dobrze zintegrowany z Twoim biznesem – nie może to być projekt, nad którym manager pracuje w wolnej chwili.

Outsourcing pracowniczy jest bardziej opłącalny, nie korzystanie z usług agencji zatrudnienia - nie tylko dla pracodawcy, ale też dla osób podejmujacych zatrudnienia.

Podsumowanie

Żeby stale podnosić wydajność swojego zakładu pracy, a jednocześnie dostosowywać się do wymagań rynku, trzeba nieustannie optymalizować procesy. Są takie działania, które znacznie lepiej i taniej jest wykonać z pomocą usług outsourcingu pracowniczego. Chcąc skorzystać z tej usługi trzeba jednak wcześniej przeanalizować swój model biznesowy. Połączenie właściwego zarządzenia ryzykami, dobrze skonstruowanej umowy o outsourcing pracowniczy oraz relacji z dostawcą usług outsourcingowych opartych o wysoki poziom zaufania, sprawią, że decyzja ta będzie jedną z najlepszych strategicznych decyzji dla firmy.

Chcesz wprowadzić outsourcing pracowniczy do swojej organizacji? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Odpowiemy na Twoje pytania i sprawdzimy, czy to ten model sprawdzi się w Twojej organizacji.

Ten artykuł może Cię zainteresować: