Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej — jakie są różnice?

Pracownik tymczasowy

Szukasz sposobu na uzupełnienie braków kadrowych? Poznaj różnice pomiędzy outsourcingiem pracowniczym a agencją pracy tymczasowej i wybierz rozwiązanie, które najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego biznesu.

Z jednej strony przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że wszystkie plany będą realizowane bez opóźnień, ale z drugiej strony — nie są chętni do zwiększania zatrudnienia na stałe. Popyt w czasach post-COVID wciąż jest niestabilny, a jeśli sprzedaż spadnie, to pracodawcy zostaną z wysokimi kosztami zatrudnienia. Rozwiązaniem tego problemu może być outsourcing pracowniczy lub usługi agencji pracy tymczasowej, które pozwalają przedsiębiorcom zachować elastyczność.

Tylko że obydwa rozwiązania odpowiadają na zupełnie inne potrzeby biznesowe. Z tego artykułu dowiesz się, czym się różni outsourcing pracowniczy od pracy tymczasowej.

  1. Co to jest outsourcing pracowniczy?
  2. Co to jest praca tymczasowa?
  3. Outsourcing pracowniczy a praca tymczasowa — najważniejsze różnice
  4. Kiedy wybrać outsourcing, a kiedy pracę tymczasową?
Pracownik tymczasowy to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Co to jest outsourcing pracowniczy?

Outsourcing to skrót od outside-resource-using, co dosłownie oznacza: korzystanie z zasobów zewnętrznych. Outsourcing usług polega na przekazaniu zadań innej, wyspecjalizowanej w tym obszarze firmie. Jednym z rodzajów outsourcingu, jest outsourcing pracowniczy, w którym przedsiębiorca może “wynająć” pracowników od firmy outsourcingowej, którzy zostaną skierowani do wykonania konkretnych zadań w jego zakładzie. Outsourcing pracowniczy nie jest regulowany konkretną ustawą, a wszystkie jego prawne aspekty opierają się na przepisach kodeksu cywilnego.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z outsourcingu pracowniczego? Dzięki temu mogą skoncentrować się na najważniejszych celach i inwestować zasoby w działania, które zwiększają ich przewagę konkurencyjną, jednocześnie zmniejszając wydatki na realizację usług, które nie stanowią rdzenia ich działalności.

Przykład: Producent opakowań premium powierza firmie outsourcingowej prowadzenie wszystkich zadań związanych z co-packingiem. Dzięki temu producent może skoncentrować się na unowocześnianiu hali produkcyjnej, co ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności jego przedsiębiorstwa.

Jak działa outsourcing pracowniczy?

Najpierw firma outsourcingowa pozyska informacje odnośnie Twoich wymagań. Następnie przeprowadzona zostanie rekrutacja pracowników np. z Ukrainy, a dla najlepszych kandydatów zostanie zorganizowany transport do Polski, zakwaterowanie oraz legalizacja pobytu. Wszystkie czynności związane z rozliczaniem i zatrudnieniem pracowników będą leżeć po stronie wybranej firmy outsourcingowej. Jedyne, co będzie należało do Twoich obowiązków to uregulowanie jednej faktury w miesiącu i kontrolowanie działań firmy outsourcingowej.

Chcesz sprawdzić, jakie korzyści daje outsourcing pracowniczy? Poznaj najważniejsze zalety outsourcingu pracowniczego

Co to jest praca tymczasowa?

Outsourcingu pracowników nie można mylić z pracą tymczasową. Praca tymczasowa jest regulowana przez ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z przepisami oznacza ona powierzenie zatrudnionemu przez agencję zewnętrzną pracownikowi zadań:

  1. o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym
  2. których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnianych przez pracodawcę nie byłoby możliwe
  3. których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Jak działa praca tymczasowa?

Kiedy chcesz skorzystać z usług pracowników tymczasowych, agencja zewnętrzna zajmie się ich rekrutacją i zatrudnieniem. Wcześniej będziesz musieć jedynie określić, jakie kwalifikacje powinni posiadać nowi pracownicy oraz na jaki okres potrzebujesz ich usług. Warto pamiętać, że maksymalny okres pracy pracownika tymczasowego nie może przekroczyć 18 miesięcy w ciągu 3 lat albo 36 miesięcy, ale tylko w przypadku, jeśli zastępuje on nieobecnego pracownika stałego. Wszelkie formalności związane z zatrudnieniem i rozliczaniem pracowników tymczasowych będą leżeć po stronie twojej firmy.

Pozyskaj pracowników w 3 tygodnie

Dostarczymy pracowników dla Twojej firmy, nawet jeśli masz wysokie wymagania i w krótkim czasie potrzebujesz setki osób.

Outsourcing pracowniczy a praca tymczasowa — najważniejsze różnice

Podstawa prawna

Ważną cechą, która odróżnia outsourcing pracowniczy od pracy tymczasowej jest forma prawna, która reguluje te usługi. Aspekty prawne outsourcingu pracowniczego opierają się na przepisach kodeksu cywilnego, a praca tymczasowa jest regulowana przez ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku.

Relacja z pracownikiem

Kolejną różnicą jest to, że w przypadku outsourcingu pracowniczego pracownik jest podporządkowany prawnie firmie outsourcingowej, która go zatrudnia. To outsourcer, czyli firma outsourcingowa powierza pracownikowi obowiązki i rozlicza z wykonania zadań. Jako insourcer, możesz jedynie określić swoje oczekiwania wobec pracownika i kontrolować pracę firmy outsourcingowej. Natomiast w przypadku pracy tymczasowej, zatrudniany przez zewnętrzną agencję pracownik jest podporządkowany bezpośrednio kierownictwu firmy, która korzysta z jego usług.

Czas zatrudnienia

Kolejną różnicą jest czas zatrudniania pracowników, który w przypadku outsourcingu nie ma żadnego znaczenia. Natomiast w przypadku pracy tymczasowej pracownik może wykonywać pracę na rzecz jednego pracodawcy tylko przez 18 miesięcy w ciągu 3 lat lub nieprzerwanie przez 3 lata, jeśli zastępuje on nieobecnego pracownika stałego.

Wynagrodzenie

Różnice pomiędzy outsourcingiem a pracą tymczasową są widoczne również w wysokości i sposobie wynagradzania. Firma outsourcingowa może wynagradzać pracownika na własnych zasadach. Natomiast w przypadku pracowników tymczasowych ich wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia, które otrzymują inni pracownicy u konkretnego pracodawcy.

Rodzaj pracy

W przypadku outsourcingu pracownicy zewnętrzni mogą wykonywać każdy rodzaj pracy. Natomiast w przypadku pracy tymczasowej, pracownikom nie można powierzyć niektórych zadań m.in. pracy, którą przepisy określają jako szczególnie niebezpieczną.

Odpowiedzialność za wykonanie zadań

W przypadku outsourcingu pracowniczego za wykonane zadania odpowiedzialna jest firma outsourcingowa zatrudniająca pracownika, natomiast w przypadku pracy tymczasowej odpowiedzialność za rezultaty wykonanych zadań spoczywa na Twojej firmie.

Pracownik tymczasowy

Kiedy wybrać outsourcing pracowników, a kiedy usługi agencji pracy tymczasowej?

Z outsourcingu pracowników warto skorzystać wtedy, gdy chcesz skoncentrować się na kluczowych zadaniach dla swojej organizacji oraz kiedy chcesz skalować swój biznes. Pracownicy zewnętrzni mogą przejąć każde zadanie np. produkcyjne, logistyczne, montażowe, obsługę klienta, a dzięki temu Twoja firma może zaoszczędzić zasoby i wykorzystać je do zrealizowania ważniejszych celów. Pozbywając się części obowiązków np. związanych z zarządzeniem pracownikami i szkoleniami, masz więcej czasu na to, by zwiększać skalę swojej działalności. Na tym właśnie polega idea outsourcingu pracowniczego.

Z kolei usługi pracy tymczasowej są dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy popyt na Twoje usługi jest sezonowy i potrzebujesz dodatkowych pracowników. Każdy przedsiębiorca powinien w takiej sytuacji zwrócić uwagę na to, czy jego zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest zgodne z regulacjami prawnymi. Dzięki usługom agencji pracy tymczasowej ograniczysz wykonywanie niektórych formalności, ale nadal będziesz zarządzać procesem pracy pracowników tymczasowych.

Podsumowanie

Świadomość różnic pomiędzy outsourcingiem pracowniczym a pracą tymczasową jest pierwszym krokiem do tego, aby dobrze dopasować rozwiązanie do potrzeb swojego biznesu. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić wydajność swojej organizacji, czy sprostać wyzwaniom rynku i zabezpieczyć się na wypadek zmiennego popytu, outsourcing pracowniczy zapewnia niezbędną elastyczność. To nie przypadek, że coraz częściej zarządy w polskich przedsiębiorstwach przyjmują podejście, zgodnie z którym, jeśli jakaś część działalności firmy nie jest kluczowa i nie wyróżnia firmy na rynku, to powinno się ją zlecić pracownikom zewnętrznym.

Potrzebujesz dodatkowych pracowników? Skorzystaj z outsourcingu pracowniczego w Worklife. Zamów bezpłatną konsultację, a w czasie krótkiej rozmowy przyjrzymy się potrzebom Twojej firmy i zaproponujemy rozwiązanie, dzięki któremu szybciej osiągniesz swoje cele biznesowe. Od lat specjalizujemy się w dostarczaniu pracowników w ramach outsourcingu pracowniczego, a w przypadku kontroli współpracujemy z organami nadzoru.

Może również Cię zainteresować: