Jak zwiększyć wydajność pracowników produkcyjnych?

Jak wyprodukować więcej w tym samym czasie? Zebraliśmy 7 najważniejszych działań, dzięki którym zwiększysz wydajność pracowników w branży produkcyjnej.

1. Wyeliminuj czekanie (waste of waiting)

Waste of waiting w firmach produkcyjnych występuje bardzo często. Wszystko sprowadza się do tego, że pracownicy pomiędzy etapami produkcji czekają na wykonanie zadania przez kogoś innego — bez tego nie mogą rozpocząć swojej pracy. Warto sprawdzić, jaki udział ma waste of waiting w Twoim przedsiębiorstwie, bo właśnie ta ukryta bezproduktywność kosztuje firmę ogromne pieniądze i zmniejsza wydajność pracowników.

Przykład: pracownicy marnują czas, kiedy czekają na:

  • posortowanie produktów, które przedłuża się przez problemy z jakością
  • usunięcie awarii maszyny
  • dostarczenie materiału, surowców, półproduktów
  • decyzje, informacje lub dokumenty
  • przezbrojenie
  • zakończenie cyklu produkcji.

2. Zminimalizuj ryzyko błędów ludzkich

Niestety: jeśli chodzi o branżę produkcyjną, błędy ludzkie są na porządku dziennym. A to właśnie one często powodują przestoje, obniżają wyniki i zmniejszają wydajność pracy. Mowa tu na przykład o tym, że dochodzi do sytuacji, w której pracownik:

  • błędnie interpretuje dokumentację
  • stosuje niewłaściwe narzędzie lub używa go nieprawidłowo
  • nieprawidłowo wykonuje czynności
  • dokonuje niewłaściwego pomiaru
  • nie zachowuje zasad BHP
  • podejmuje błędną decyzję.

Jeśli w Twoim zakładzie produkcyjnym liczba błędów ludzkich wykracza daleko poza normę, czas na dokładną weryfikację procesów. Sprawdź, gdzie najczęściej popełniane są błędy, gdzie występują wąskie gardła i największe ryzyka, a potem wprowadź zmiany, które pozwolą im zapobiec. Minimalizując błędy ludzkie w procesach produkcyjnych, możesz zwiększyć wydajność pracowników nawet o kilkadziesiąt procent.

Zaangażowanie pracowników produkcyjnych

3. Wdrażaj automatyzację

Najcenniejsze zasoby pracowników to czas i koncentracja. Aby mogli odpowiednio zarządzać swoją energią i nie marnować jej na czasochłonne oraz powtarzalne czynności, warto wdrożyć automatyzację. Mowa tu nie tylko o automatycznych liniach produkcyjnych, ale także o konkretnych narzędziach, które usprawniają procesy produkcyjne. Są to m.in.:

  • systemy ERP do zarządzania produkcją
  • raporty z wydajności produkcji, które powstają automatycznie
  • integracje, które usprawniają procesy administracyjne
  • zautomatyzowanie rozwiązywania problemów technicznych.

Zdarza się też, że systemy ERP w zakładach produkcyjnych nie są w pełni wykorzystywane, co ma bezpośredni, negatywny wpływ na wydajność pracowników. Dlatego, jeśli już masz wdrożony system ERP, to sprawdź, czy faktycznie usprawnia współpracę i planowanie zasobami przedsiębiorstwa.

4. Korzystaj z outsourcingu pracowniczego

Mniej oczywisty sposób na zwiększenie wydajności pracowników w zakładzie produkcyjnym to korzystanie z outsourcingu pracowniczego. Jak to działa?

Nie każde zadanie, które trzeba wykonać w przedsiębiorstwie przemysłowym ma wpływ na jego przewagę rynkową. Często najcenniejsi pracownicy są wykorzystywani do wykonywania zadań poniżej ich kompetencji, przez co marnowany jest ich potencjał. Korzystając z outsourcingu pracowniczego możesz zlecić zewnętrznym pracownikom zadania, które nie wpływają na konkurencyjność produkcji w Twoim zakładzie. Dzięki temu zespół, który stanowi rdzeń przedsiębiorstwa może zająć się bardziej wartościową pracą. Wydajność pracowników wzrośnie — a koszty roboczogodziny w firmie będą niższe.

Co więcej, zewnętrzni pracownicy wykonają poszczególne zadania dużo szybciej, ponieważ będą odpowiednio wyspecjalizowani. Outsourcing pracowniczy to jedna z bardziej efektywnych metod zwiększania wydajności pracy. Dzięki tej usłudze zmniejszasz koszty pracy, jednocześnie zwiększając przewagę konkurencyjną.

Przeczytaj to case study, żeby sprawdzić, jak efektywny jest outsourcing pracowniczy: W jaki sposób zatrudniliśmy 90 osób w 3 tygodnie u nowego klienta?

Zapobiegnij negatywnym skutkom podwyżek płac

Świadczymy profesjonalne i kompleksowe usługi rekrutacyjne i HR. Doradzimy Ci jak nie stracić na podwyżkach wynagrodzeń minimalnych w 2024.

5. Dbaj o kondycję parku maszynowego

Jak zwiększyć wydajność pracowników produkcyjnych? Ograniczeniem, które zmniejsza wydajność pracowników mogą być także przestarzałe maszyny i technologia. Dlatego dobrze jest sprawdzić dane o urządzeniach i zweryfikować:

  • Czy wszystkie maszyny są sprawne?
  • Czy urządzenia są konserwowane odpowiednio wcześniej, czy dopiero wtedy, gdy dojdzie do awarii?
  • Czy wykorzystywane technologie są optymalne i spełniają potrzeby produkcyjne zakładu?
  • Kiedy ostatni raz były wprowadzane zmiany technologiczne?

Przede wszystkim duże znaczenie dla wydajności ma to, kiedy i czy w ogóle planowana jest konserwacja maszyn. Dzięki temu unikamy kosztownych przestojów, które powodują uszkodzone maszyny, co zwykle dzieje się w najmniej odpowiednim czasie. Warto pamiętać też o tym, by nie planować konserwacji w szczycie sezonu.

6. Podnieś kwalifikacje pracowników

Na wydajność pracowników wpływa także ich doświadczenie zawodowe i wiedza. Wykwalifikowani pracownicy popełniają mniej błędów i działają sprawniej, niż osoby, które mają mniejsze umiejętności. Dlatego organizacja szkoleń dla pracowników może pomóc zwiększyć ich wydajność. Ważne jest to, żeby pracownicy produkcyjni mieli szkolenia dopasowane do ich potrzeb i żeby z góry wiedzieli, czego oczekujesz od nich po przebytym kursie.

Efektywność pracy

Nie przegap: Elastyczne formy zatrudnienia — czy naprawdę zwiększają efektywność?

7. Zweryfikuj procesy managerskie

Niska wydajność pracowników produkcyjnych może być oznaką problemów z zarządzaniem w przedsiębiorstwie. Często zarządzający produkcją bagatelizują znaczenie procesów managerskich, które mają kluczową rolę w osiąganiu wyższej wydajności pracowników. Tymczasem cele stawiane pracownikom, system premiowania, rodzaj benefitów pozapłacowych, kultura organizacyjna, sposób komunikacji w firmie, polityka personalna, systemy motywacyjne — wszystko to nie tylko motywuje pracowników, ale także ma bezpośrednie przełożenie na ich zaangażowanie i poprawę wydajności.

Jak monitorować wydajność pracy? Wskaźnik wydajności pracy

Wydajność, czyli stosunek ilości wytworzonego dobra do ilości czasu potrzebnego na jego wytworzenie pozwala zweryfikować, czy pracownik jest wydajny. Wskaźnik wydajności pracy dla działalności produkcyjnej można obliczyć za pomocą wzoru:

W = P/T lub N

  • W — wydajność pracy
  • P — wielkość produkcji
  • T — czas potrzebny na wykonanie pracy przez pracownika
  • N — nakład pracy

Pamiętaj, że trzeba ten wzór zastosować do każdego pracownika, który bierze udział wytworzeniu produktu. Nie jest to jednorazowe zadanie — monitorowanie wskaźnika wydajności trzeba regularnie powtarzać, aby mieć porównanie. Ważne jest także określenie celu, czyli trzeba się zastanowić, o ile musi się zwiększyć wydajność pracy w przyjętej jednostce czasu, żeby wzrost efektywności został osiągnięty?

Podsumowanie — Jak zwiększyć wydajność pracowników produkcyjnych?

Jeśli chcesz osiągnąć wzrost wydajności pracy w zakładzie produkcyjnym to zacznij od wdrożenia usprawnień, które pomogą pracownikom wykonywać pracę szybciej. Lepsza koordynacja procesów produkcyjnych, szczegółowa organizacja pracy i zapobieganie błędom zawsze przynoszą dobre rezultaty. Przedsiębiorstwa powinny także pamiętać o optymalizacji zarządzania zatrudnieniem, ponieważ właściwa forma zatrudnienia może stanowić fundament do tego, aby zakład produkcyjny osiągał najwyższą wydajność.

Chcesz pozyskać wydajnych i zaangażowanych pracowników? Skontaktuj się z nami i daj znać, kogo potrzebujesz, a my wrócimy ze wstępną propozycją działań.