Jak znaleźć pracownika od zaraz?

Przed rozpoczęciem szukania pracowników od zaraz, warto stworzyć dokładny opis stanowiska oraz konieczne i mile widziane umiejętności.

Pracownik od zaraz — jak go znaleźć, kiedy kandydatów na rynku pracy jest rekordowo mało? W trzecim kwartale 2022 r. aż 12,7% pracodawców poszukiwało pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. Takie podejście na dłuższą metę może okazać się ślepym zaułkiem.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że trzeci kwartał 2022 r. pod kątem obsadzania wolnych miejsc pracy był najtrudniejszy dla firm związanych z przetwórstwem przemysłowym, handlem, naprawą pojazdów samochodowych i budownictwem[1]. Aż 12,6% wszystkich wolnych stanowisk pracodawcy próbowali obsadzić za pośrednictwem urzędów pracy[2]. Tylko że w czasach, kiedy popyt na pracę w Polsce jest rekordowo wysoki, tak tradycyjne podejście do zatrudniania jest mało efektywne i wielu przypadkach może być bardzo kosztowne.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Proces zatrudniania dostosowany do potrzeb rynku
  • Pracownik od zaraz — jak do niego dotrzeć?
  • Jak poradzić sobie z brakiem czasu na rekrutację?
  • Co zrobić, gdy rotacja pracowników jest duża?
  • Outsourcing pracowniczy, czyli jak szybko zatrudnić odpowiedni zespół?
  • Podsumowanie

Proces zatrudniania dostosowany do potrzeb rynku

Zatrudnianie jest ostatnio jednym z bardziej stresujących aspektów posiadania i prowadzenia firmy. Najpierw ograniczenia związane z pandemią COVID-19, a teraz niedobór siły roboczej powodują, że pozyskanie odpowiednich pracowników jest trudne. Procesy zatrudniania, które kiedyś były skuteczne, teraz przestają przynosić rezultaty. W dodatku każdy dzień czekania to większe ryzyko przerwania ciągłości pracy z powodu braku zasobów. Dlatego firmy potrzebują nowych strategii zatrudniania, które zwiększą szansę na pozyskanie odpowiednich pracowników. Czy outsourcing pracowników pomoże w pokonaniu tych wyzwań?

Pracownik od zaraz — jak do niego dotrzeć?

Właściciele firm coraz częściej skarżą się na to, że nikt nie odpowiada na zamieszczane przez nich ogłoszenia. Pracownicy w Polsce mają teraz tak wiele możliwości, że bardzo trudno jest przyciągnąć uwagę właściwych kandydatów. Wiele firm popełnia błąd czekając na kandydatów, którzy mogą nigdy się nie pojawić.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest pozyskanie pracowników zza granicy poprzez outsourcing pracowników. Niezależnie od tego, czy potrzebny jest pracownik produkcji, operator maszyn, pracownik fizyczny czy specjalista na wyższe stanowiska, pozyskanie właściwych pracowników poprzez outsourcing pracowników może zająć tylko 3 tygodnie.

Przeczytaj także: Outsourcing pracowniczy — co to jest i na czym polega?

Agencja pracy tymczasowej i outsourcing pracowniczy to elastyczne formy zatrudnienia, które pomagają pozyskać pracowników z i bez doświadczenia.

Jak poradzić sobie z brakiem kandydatów na rynku?

Gdy odzew ze strony kandydatów jest znikomy, niektóre firmy walczą z kryzysem na rynku pracy, inwestując coraz większe kwoty w marketing rekrutacyjny. Inne z kolei zaczynają oferować większe wynagrodzenia. I jedna, i druga praktyka nie gwarantuje stuprocentowej pewności znalezienia właściwych osób, a do tego mają one jeszcze jedną wadę. Wydatki na marketing, jak i coraz większa stawka godzinowa są bardzo kosztowne.

Tymczasem korzystając z outsourcingu pracowników, przedsiębiorcy mogą w krótkim czasie pozyskać nawet bardzo duże grupy pracowników zza granicy o określonych kompetencjach. Nowi pracownicy będą pracować w Twojej firmie i dla Twojej firmy, ale cały proces zatrudnienia, nadzorowania i rozliczania z efektów pracy nowych osób będzie obowiązkiem firmy outsourcingowej. To jedna z największych zalet outsourcingu pracowniczego — możesz bardzo szybko obsadzić wolne stanowiska, a do tego znacznie mniej czasu poświęcisz na proces zatrudniania i zarządzania nowymi pracownikami.

Co zrobić, gdy rotacja pracowników jest duża?

Kolejnym problemem polskich pracodawców jest wysoka rotacja pracowników, która ma negatywny wpływ na płynność pracy przedsiębiorstwa. Niektóre dane mówią, że rotacja pracowników w 2022 r. wyniosła aż 21%. Jak zabezpieczyć firmę przed osłabieniem w wyniku dużej rotacji pracowników? Przede wszystkim trzeba zadbać o:

  1. skrócenie czasu pozyskania nowych pracowników
  2. zadbanie o właściwe wdrożenie nowych pracowników.

Im dłuższy proces rekrutacji, tym zatrudnianie jest droższe. Stąd, dobrą wiadomością jest to, że w skróceniu cyklu rekrutacji również pomocna jest usługa outsourcingu pracowniczego. Poszerzając zakres rekrutacji na zagraniczne rynki szansa na znalezienie właściwych osób jest o wiele większa. Dzięki outsourcingowi pracowników nie musisz poświęcać zasobów na to, by szukać kandydatów z Ukrainy, Indii czy Filipin — wszystkim zajmie się firma outsourcingowa. Co więcej, pozyskanie pracowników zza granicy zwiększa prawdopodobieństwo tego, że nowy pracownik będzie miał idealnie dopasowane kompetencje do zajmowanego stanowiska, co w długiej perspektywie przyczynia się do zmniejszenia rotacji w firmie.

Outsourcing pracowników, czyli jak szybko zatrudnić odpowiedni zespół?

Outsourcing pracowników to usługa, dzięki której możesz wynająć pracowników od firmy outsourcingowej, którzy będą wykonywali w Twojej firmie określone zadania. Począwszy od rekrutacji, poprzez zatrudnienie, aż po szkolenia BHP i monitorowanie efektów pracy — wszystkimi sprawami formalno-administracyjnymi zajmie się firma outsourcingowa. Najczęściej outsourcing pracowników jest wykorzystywany do obniżenia kosztów i usprawnienia działania organizacji. W ten sposób, zamiast poświęcać czas na działania operacyjne, możesz więcej czasu poświęcić na zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Może Cię zainteresować: Jakie są największe ryzyka outsourcingu pracowników i co zrobić, żeby ich uniknąć?

"Praca od zaraz" - na takie ogłoszenia kandydaci odpowiadają coraz rzadziej.

Podsumowanie

Tradycyjne modele zatrudniania, takie jak umowa o pracę czy umowa zlecenie nie zawsze są i będą skuteczne. Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem problemu z tym, jak szybko pozyskać właściwych pracowników jest outsourcing pracowniczy. To usługa, która rozwiązuje problem, jak znaleźć pracowników od zaraz. Możesz pozyskać idealnych kandydatów, którzy będą pracować w systemie opartym o wyniki. Z jednej strony zaoszczędzisz zasoby, które pochłaniają liczne rozmowy rekrutacyjne i poszukiwania właściwych osób, a z drugiej możesz zwiększyć wydajność swojej firmy.

Potrzebujesz pracowników od zaraz? Skorzystaj z outsourcingu pracowniczego w Worklife i raz na zawsze rozwiąż problem z niedoborem pracowników.

Źródła:

  1. Zob. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/popyt-na-prace-w-3-kwartale-2022-roku,2,47.html, dostęp: 9.12.2022r.
  2. Zob. https://brief.pl/jak-utrzymac-pracownikow-w-2022-r/, dostęp: 9.12.2022r.