Jak działają firmy zatrudniające obcokrajowców w Polsce?

Fot. Pracodawca oprowadza po firmie cudzoziemców posiadających zezwolenie na pracę.

Według statystyk publikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej liczba cudzoziemców podejmujących pracę w Polsce, których zgłoszono do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, przekroczyła na koniec czerwca 2022 roku milion osób. Czy to oznacza, że zanika problem nielegalnego zatrudniania obcokrajowców?

Niestety nie. Według danych Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej dotyczące działalności Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie eliminowania nielegalnego zatrudnienia w pierwszej połowie 2022 roku kontroli legalności zatrudnienia poddano ponad 62 tysiące przedsiębiorstw. Nielegalne zatrudnienie lub nielegalną inną pracę zarobkową stwierdzono wobec 7,7 tys. osób, co stanowi 12,4% firm objętych kontrolą. [2] Co ciekawe, według Dyrektora Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy — Dariusza Górskiego, liczba ujawnionych przypadków nielegalnego zatrudnienia na pewno nie oddaje rzeczywistej skali tego zjawiska. 

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak w Polsce wygląda zatrudnianie cudzoziemców oraz jak powinna wyglądać współpraca z zajmującą się tym zagadnieniem firmą zewnętrzną. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając partnera, by zabezpieczyć swoje interesy.

Z czym wiąże się zatrudnianie cudzoziemców

Rekrutacja

Początkujące firmy napotykają problemy już na etapie rekrutacji pracownika, a kończą na ograniczeniach natury prawnej i formalnej.

Formalności i dokumentacja pracownicza

Skomplikowane formalności dotyczące zatrudniania obcokrajowców mają wpływ na wciąż dużą skalą nielegalnego zatrudnienia. Część objętych statystyką przypadków dotyczy nieprawidłowości w załatwieniu formalności, a nie ich braku. Dlatego ważne jest, by wcześniej sprawdzić opinie na temat firmy, z którą planujesz podjąć współpracę. Z czym jeszcze wiąże się zatrudnienie obcokrajowców?

Organizacja pobytu

Zatrudnianie cudzoziemców to nie tylko konieczność dopełnienia formalności związanych z możliwością podjęcia pracy przez takich pracowników, ale również szereg czynności związanych z organizacją pobytu obcokrajowców w Polsce. Obecnie pracodawca zapewnia cudzoziemcom nie tylko przyzwoite warunki pobytu obejmujące zakwaterowanie oraz dojazd do pracy, ale również opiekę medyczną i prawną.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zatrudnienie pracownika z Ukrainy, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i przeczytaj wpis o tym, jak zatrudnić Ukraińca.

Bezpieczne zatrudnienie cudzoziemca

Korzystając z usług firmy, zajmującej się rekrutacją i zatrudnieniem obcokrajowców możesz wiele zyskać. Nie musisz sam aktualizować znajomości przepisów o tym, jak legalnie zatrudnić cudzoziemca, nie musisz nawet formalnie być pracodawcą. Na rynku jest kilka różnych modeli zatrudnienia, które odpowiadają na różne potrzeby biznesowe np. outsourcing lub agencja pracy tymczasowej.

Sprawdź, czym się różni outsourcing pracowniczy od agencji pracy tymczasowej.

Na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać partnera i zapewnić bezpieczeństwo Twojej firmie?

Na terenie Polski zarejestrowanych jest ponad 9 tys. agencji zatrudnienia, które sprowadzają pracowników zagranicznych. Nie wszystkie działają profesjonalnie, więc istnieje ryzyko, że wybrana przez Ciebie agencja pracy okaże się nierzetelna. Dlatego bez względu na to, którą firmę i jaki model współpracy wybierzesz, zadbaj o sprawdzenie jej kompetencji. Poniżej podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę:

Jakość i zaangażowanie

Zadbaj o to, żeby firma, z którą zamierzasz podjąć współpracę, zapewniała w pełni bezpieczne zatrudnianie cudzoziemców. Ustalcie i wpiszcie do umowy dokładne warunki współpracy oraz obowiązki obu stron w przypadku kontroli. Zaangażowana firma bierze również odpowiedzialność za jakość pracy każdego dostarczonego pracownika, tak by w sposób bezpieczny dla Twojej firmy wymienić go w razie potrzeby.

Terminowość

Firma zapewniająca zagranicznych pracowników odpowiada za uzyskanie wszystkich dokumentów niezbędnych na polskim rynku pracy. Upewnij się, czy podany przez oferenta termin, w jakim potrzebujesz pracowników, przewiduje czas oczekiwania na wydanie zezwolenia na pracę w Polsce (zezwolenia niezbędnego do podjęcia pracy).

Zobacz case study, jak firma Worklife dostarczyła 90 pracowników w 21 dni.

Terminowość dotyczy również kwestii wynagrodzenia. Pamiętaj, że Twoje punktualne regulowanie faktury wpływa na terminową wypłatę wynagrodzenia pracownikom.

Transparentność

Transparentność ustaleń i działania jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na jakość współpracy. Zadbaj, o to by wszystkie ustalenia znalazły się w dokumentacji dotyczącej kontraktu od czasu rekrutacji pracowników, aż po określony czas reakcji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Tutaj znajdziesz informacje o tym, co powinna zawierać umowa outsourcingu pracowniczego.

Wiedza i doświadczenie

Znajomość przepisów oznacza świadomość obowiązków. Dlatego firmy, które sprowadzają do Polski oraz zatrudniają obcokrajowców, muszą wciąż się kształcić. Początkujące firmy mogą nie wiedzieć o konieczności uzyskania nietypowych zezwoleń, nie mają również doświadczenia pomocnego w sprawnym załatwieniu formalności.

Z jakimi trudnościami zmagają się przedsiębiorcy poszukujący zagranicznych pracowników do pracy w Polsce? Posłuchaj co mówią o swoich doświadczeniach założyciele firmy Worklife — wywiad możesz zobaczyć pod artykułem.

Opinie i rekomendacje

Pozytywne opinie klientów, to najlepsza rekomendacja. Sprawdź, czy firma oficjalnie podaje informacje o swoich klientach oraz zrealizowanych zleceniach (case study).

Przykładowe opinie klientów firmy Worklife możesz przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce case study.

Fot. Legalnie zatrudnieni pracownicy z zagranicy posiadający zezwolenie na legalną pracę w Polsce.

Dlaczego popularne jest zatrudnianie cudzoziemców?

Właściciele firm powinni mieć świadomość, że niebawem pozyskanie do pracy cudzoziemców stanie się koniecznością, ponieważ nie będzie innego wyboru, by zaspokoić wakaty. Wiele firm z branży budowlanej, przemysłowej i transportowej nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez zatrudniania obcokrajowców i chociaż to rozwiązanie nie jest pozbawione trudności, to warto się nim zainteresować.

Przeczytaj także artykuł o wadach i zaletach zatrudniania cudzoziemców.

Jak uniknąć ryzyk związanych z zatrudnianiem cudzoziemców?

Wdrażanie i nadzorowanie pracy cudzoziemców, często pochodzących z różnych krajów, może być sporym wyzwaniem. Mogą się pojawić różnice kulturowe lub organizacyjne, które będą generować konflikty. Dlatego najważniejsze jest wybranie solidnego i pewnego partnera, który rozwiąże za Ciebie wszelkie te problemy.

Skorzystanie z outsourcingu pracowniczego to najlepsze rozwiązanie, kiedy chcesz uniknąć odpowiedzialności za kwestie formalne związane zatrudnianiem obcokrajowców oraz problemów przy ewentualnym nadzorowaniu ich pracy. Usługa outsourcingu pracowniczego rozwiązuje również temat samej rekrutacji pracowników.

Podsumowanie

W Worklife nie tylko czuwamy nad legalnością zatrudnienia pracowników, ale także współpracujemy z instytucjami państwowymi w przypadku kontroli i pomagamy przygotować pracowników do funkcjonowania w Twojej organizacji.

Chcesz przyjrzeć się bliżej usłudze outsourcingu pracowniczego? Zamów bezpłatną konsultację. Omówimy potrzeby Twojej firmy i sprawdzimy, czy outsourcing pracowniczy to będzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Zobacz wywiad z założycielami firmy Worklife, jakiego udzielili dla jednego z największych kanałów biznesowych na polskim YouTubie Przygody Przedsiębiorców.

Źródła:

[1] https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/145031,posiedzenie-kop-o-eliminowaniu-nielegalnego-zatrudnienia.html, dostęp: 9.02.2023

[2] Zob. Cezary Bachański, Portret emigranta w Polsce, Warsaw Enterprise Institute, 2022.